Pracownia artysty

Pracownia artysty

Pracownia artysty. Miejsce pracy, odpoczynku, refleksji, twórczych uniesień i twórczych rozczarowań. Intymna przestrzeń, która bywa punktem luźnej wymiany myśli lub spotykań biznesowych. Nie tylko. Dziś odpowiem Wam na pytanie: Dlaczego pracownia jest ważna i co artysta w niej robi? 😊

 

pracownia artysty

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Dziedziniec

 

Pracownia

Pracownia to miejsce szczególne. Młodzi adepci sztuki już podczas studiów wybierają owe legendarne „pracownie” – nazwa jest dwoista, bowiem oznacza równolegle: zajęcia prowadzone przez wybranego profesora jak i pomieszczenie, w którego przestrzeni studenci ćwiczą swoje umiejętności (wiedzę zgłębiają – no prozaicznie – na salach wykładowych :p) Posiada więc uczeń swój kubek, swoje przebranie, a często i miejsce przy stole. Posiada on swoje narzędzia, herbatę, kluczyk do szafki, i orientację w terenie.

 

Topografia

Bez GPS-u, bez mapy, bez tajnych wskazówek i porad porusza się student w swoim miejscu pracy. Znajomość podstaw BHP, obróbki materiałów plastycznych, działania sprzętów i instalacji stanowi podstawę funkcjonowania w pracowni (proszę się nie śmiać, ale słyszałam różne historie o gipsie i tyłku, o gipsie i głowie, bynajmniej nikomu nie było do śmiechu). Regularną pracę wymusza częsty rozkład zajęć, kilkugodzinne zajęcia, swoiste daily routines. Tak rodzą się dobre nawyki.

 

pracownia artysty

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Pracownia rzeźby podczas wystawy końcoworocznej w 2017 roku

Harmonogram

Zajęcia artystyczne na uczelni cechują się cyklicznymi przerwami (gdy pozuje model) oraz cykliczną korektą (uwagi prowadzącego dotyczące pracy studenta. BTW „praca” nie oznacza samego niemierzalnego procesu, ale konkretne dzieło na poszczególnych etapach powstawania). Innych zasad tu nie ma. Ok, są wyznaczone godziny, ok, jest lista obecności, ale przeważnie godziny zajęć są dowolne, jak i dowolne jest miejsce, w którym w pracowni tworzysz (jeżeli program przewiduje dłuższe skupienie się na przedmiocie – martwej naturze, modelu – najlepiej mieć jedną miejscówkę). Ostatecznie student rozlicza się nie-tylko z czasu spędzonego w pracowni, ale z ilości dobrych jakościowo prac, stworzonych w jej czterech ścianach.

 

Korekta

Warto chociaż na chwilę przyjrzeć się pojęciu korekty. Jest to ni mniej, ni więcej – komentarz prowadzącego dotyczący powstającej pracy. O czym może mówić? Ano o wielu aspektach. O proporcjach, technice, materiałach, środkach wyrazu, nawiązywać do dzieł historycznych, dzielić się swoim doświadczeniem w powyższej materii. Prowadzący korzystając z własnej wiedzy nakierowuje studenta, a korekta to zarówno pochwała, krytyka, monolog, dyskurs, metaforyczne wskazówki, by student sam się wysilił, i podjął własne decyzje.

 

pracownia artysty

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Wystawa końcoworoczna to prezentacja najlepszych prac studentów w przestrzeni uczelni. Odbywa się przez tydzień, raz do roku, w czerwcu. Wszyscy chętni mogą wtedy za darmo obejrzeć dzieła młodych artystów w pracowniach, w których powstały

 

Narzędzia

Pisałam już wcześniej, że student – w zależności od dziedziny sztuki – posiada swoje przebranie oraz narzędzia do twórczości. Za murami uczelni otrzymuje co prawda najważniejsze – wspólną przestrzeń, dostęp do prowadzącego, modela lub martwą naturę, i podstawowe wyposażenie (sztalugi, stelaże, dostęp do prądu, wody etc.) Pozostałe materiały, takie jak kartki, ołówki, gips, farby, pędzle, kartony, papier fotograficzny etc. stanowią własność studenta.

 

Po studiach

Po studiach rodzi się problem: brak przestrzeni do pracy. O ile projektant graficzny czy fotograf korzysta z komputera (i w sumie biurko wystarczy), o tyle trudno wyobrazić sobie architekta (makiety), rzeźbiarza (wielkie gabaryty przestrzenne), czy scenografa (obiekty), tworzących w warunkach domowych. Z jednej strony problem stanowią duże wymiary prac, z drugiej – techniki i materiały (kurz, hałas, toksyczne i śmierdzące żywice lub terpentyna), z trzeciej – czasochłonny proces powstawania, który na dłuższą meta uniemożliwiłby normalne funkcjonowanie w przestrzeni własnego mieszkania.

 

pracownia artysty

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

 

Dorosła pracownia

Artyści szukają więc miejsca, w którym mogliby tworzyć. Na pierwszy ogień idą zazwyczaj poprzemysłowe budynki, miejskie lokale, garaże. Gdzie nie ma bliskiego sąsiedztwa i dostęp do światła jest dobry – tak można by to opisać.

W swoim królestwie artysta jest już odpowiedzialny za wszystko; za wodę, prąd, za sztalugi, za materiały, modela. Sam decyduje o pracy. O rytmie dnia. Kształcie dzieła.

 

Po godzinach

Po godzinach artysta rozmyśla, szuka inspiracji w albumach, filmach czy necie. Relaksuje się z przyjaciółmi. Zaprasza innych artystów. Prowadzi negocjacje – zaprasza swoich klientów, lub potencjalnych klientów. Sprząta 😊 Czasem śpi, je obiady, przygotowuje wystawy. Organizuje przestrzeń na nowo.

 

Inspiracje

Pracownia artysty to jest bardzo ciekawy i atrakcyjny temat zarówno dla publiczności, jak i innych osób ze świata sztuki. Miło jest podejrzeć przestrzeń, w której powstaje sztuka.

Na bazie tej ciekawości grupa studentów z UAP organizowała kilka lat temu cykliczny projekt AK. 30 dni, 30 wystaw. Widzowie oglądali prace studentów oraz prowadzących w ich „naturalnym środowisku” – w pracowniach. Były to zarówno pokoje na stancjach, przybudówki w ogródkach, przestrzenie uniwersytetu. Pomysł interesujący i naprawdę wart uwagi.

 

Zapraszam do odwiedzin za tydzień, opublikuję listę ciekawych artykułów o inspirujących pracowniach 😊

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *