Cztery kąty literatury. Wystawa „Zobaczyć tłumacza”

Cztery kąty literatury. Wystawa „Zobaczyć tłumacza”

Niepozorna, ukryta w zamkowym holu ekspozycja zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej to kameralna historia o tłumaczach oraz o miejscach, w których wykonują codzienną pracę.

Swoich bohaterów artystka fotografuje w przyjaznej im przestrzeni; jasne pokoje, biblioteki pełne książek, wygodne kanapy, fotele i krzesła. Twórczy chaos lub elegancki porządek. Biurko, które pojawia się na większości zdjęć, pełne notatek, woluminów, przyrządów do pisania.

zobaczyć tłumacza

Bo i o technice pracy jest trochę ta wystawa; bohaterowie korzystają z laptopów, wykonują notatki ręcznie lub na maszynie do pisania. To, co dla jednych jest archaicznym narzędziem, dla innych jest tylko narzędziem; ostatecznie liczy się przecież kształt, czyli efekt końcowy.

„Zobaczyć tłumacza” to wyjątkowa okazja, aby podejrzeć pracę polskich translatorów. Jak często oglądamy w Internecie domy gwiazd, mieszkania pisarzy, rezydencje aktorów? Zamkowa wystawa wprowadza nas za kulisy zawodu nie-medialnego, równocześnie proponując refleksję nad rolą i rangą tłumacza literatury.

Ekspozycja składa się z kilkunastu kolorowych fotografii. Zdjęcia uzupełnione zostały krótkimi opisami, które przybliżają sylwetki portretowanych twórców.

Wystawa prezentowana jest w poznańskim Centrum Kultury Zamek do 30 maja.

Szczegółowe informacje uzyskacie tutaj

zobaczyć tłumacza

zobaczyć tłumacza

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *